piątek, 2 sierpnia 2013

Prom na Hvar ze Splitu, Split - Stari Grad, dojazd na Hvar

Na wyspę Hvar najłatwiej dostać się promem. Istnieją dwie główne przeprawy promowe na Hvar. Dziś opisujemy Prom na Hvar Split - Stari Grad.

Prom na Hvar Split - Stari Grad  widok na Split
Prom na Hvar Split - Stari Grad  widok na Split

Trasę na Hvar relacji Split - Stari Grad obsługuje Jadrolinija. Pływają tu duże promy samochodowo - pasażerskie. Przedstawimy jak szybko i bez zbędnych kłopotów przedostać się promem ze Splitu na wyspę Hvar do miejscowości Stari Grad i z powrotem.

Split mapa Jak dojechać do portu
Split mapa Jak dojechać do portu
Aby wjechać na prom Split - Stari Grad na wyspę Hvar najpierw musimy dostać się do Splitu. Najlepszy dojazd na Hvar jest autostradą A1 - jest to autostrada płatna, Cena za przejazd w 2013 r wynosiła 48 kun od granicy ze Słowenią do Zagrzebia i 197 kun trasa Zagrzeb - Split (Dugopolje). Zjazdy i autostrady są dobrze oznakowane więc nie ma problemu z poruszaniem się po znakach. 


W Splicie musimy kierować się w stronę portu, Poniżej mapka, na której wyszczególnione są portowe uliczki jeśli mielibyście problem z nawigacją. Dojechać nie jest trudno, typowe miejskie uliczki bawet dość szerokie więc nie powinno być problemów. 
Mapa Split Port Prom na Hvar
Mapa Split Port Prom na Hvar

Aby kupić bilet na prom na Hvar relacji Split - Stari Grad trzeba przyjechać co najmniej około 45 minut przed  wypłynięciem promu, gdyż załadunek rozpoczyna się około pół godziny przed czasem wypłynięcia. Gdy dojeżdżamy należy zająć odpowiednią kolejkę. W tym pomaga obsługa poru, która kieruje pojazdy na odpowiedni pas i koordynuje załadunek. Łatwo ich zauważyć gdyż mają na sobie białe koszule z logo Jadrolinija lub charakterystyczne koszulki. 

Po zajęciu miejsca w kolejce możemy udać się do jednej z wielu budek (zwykle są pomalowane na biało z logiem Jadrolinija) i tam zakupić bilet. Poniżej podajemy skan - cennik prom na Hvar 2013 Spit - Stari Grad. Płacimy zarówno za odpowiedni pojazd jak i osoby. Większość samochodów osobowych mieści się w pierwszej kategorii pojazdów.

Prom na Hvar Split - Stari Grad  Ładownia
Prom na Hvar Split - Stari Grad  Ładownia

Załadunkiem kieruje załoga i obsługa portu. W pierwszej kolejności są wpuszczane samochody dostawcze, później osobowe. Uwaga! Samochody na promie ustawiane są dość ciasno obok siebie więc pamiętajcie o ręcznym i biegu gdy parkujecie. W sezonie warto być trochę wcześniej, mimo iż promy kursują często i prom zabiera dużo aut mogą się tworzyć kolejki.


Prom na Hvar Split Stari Grad rozkład kursów, rejsów 2013
Prom na Hvar Split Stari Grad rozkład kursów, rejsów 2013
Prom na Hvar Split - Stari Grad cennik 2013 ceny
Prom na Hvar Split - Stari Grad cennik 2013 ceny

Rozkład kursowania promów na Hvar Split - Stari Grad 2013r. Podajemy za stroną Jadrolinija - Dla pewności można sprawdzić u źródła. Ponadto rozkłady można zobaczyć w porcie oraz często w informacji Campingów w Splicie oraz na wyspie Hvar a także w biurach informacji turystycznej.

Prom na Hvar Split - Stari Grad  Przedziały pasażerskie
Prom na Hvar Split - Stari Grad  Przedziały pasażerskie

Prom na Hvar Relacji Split - StariGrad jest bardzo wygodny. Na większości promów można kupić jedzenie i napoje w sklepikach promowych, są toalety - na męskie trzeba uważać bo pasażerów bardzo dużo i obsługa czasem nie nadąża ze sprzątaniem. Można tam odpocząć a nawet przespać się na wygodnych kanapach lub delektować się widokami z górnego pokładu.

Pom Split - Starigrad Sklep na promie na Hvar
Pom Split - Starigrad Sklep na promie na Hvar

Wygoda promu relacji Split - Stari Grad na Hvar polega też na długości i jakości podróży. Alternatywą jest prom w miejscowości Drvenik płynący do Sucraj na Hvarze. Jednakże ze Splitu, do na przykład Vrboski podróż ze przez Drvenik zajmuje trochę ponad pół dnia. Prom relacji Split - Stari Grad płynie około dwóch godzin. Jednakże bilet na parom Split - Stari Grad jest sporo droższy niż wcześniej wspomniana alternatywa. Z drugiej strony oszczędzamy sporo czasu i około 150 km, w tym jakieś 50 km krętymi i wąskimi dróżkami Hvaru prowadzącymi z Sucraj do bardziej "cywilizowanej" części wyspy. Do was należy wybór jaki wybierzecie dojazd na Hvar.

Hvar Prom Split - Stari Grad widok na przystań Stari Grad
Hvar Prom Split - Stari Grad widok na przystań Stari Grad

Te same zasady obowiązują też w drodze powrotnej. Dotyczy to zarówno cen, jak i sposobu korzystania z promu. W Starim Gradzie żeby zaokrętować się na prom do Splitu trzeba jechać główną drogą w stronę Hvaru. Tam pas jezdni rozdziela się na osobny pas prowadzący na przystań promową. Znaki namalowane na ulicy mówią "Split Ferry". Kierując się tym pasem wjeżdżamy na przystań gdzie obsługa kieruje nas na odpowiedni pas. Bilety do Splitu można kupić w dużym budynku po lewej stronie. Jest tam też market, gdzie możemy się zaopatrzyć we wszystko co potrzebne nam na drogę. Oczywiście tak jak w Splicie musimy być odpowiednio wcześniej żeby zdążyć z formalnościami i zająć miejsce w kolejce.

Prom na Hvar Split StariGrad Widok z górnego pokładu
Prom na Hvar Split StariGrad Widok z górnego pokładu
Sądzimy, że dojazd na wyspę Hvar trasą do promu Split - Hvar (Stari Grad) to najlepsza droga na Hvar. Mimo iż przeprawa promowa jest nieco droższa to wypoczynek na promie oraz skrócona podróż rekompensują to z nawiązką.

Jeśli artykuł się przydał, polub, udostępnij, jeśli chcesz coś dodać - komentuj - będziemy wdzięczni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz